ІНКЛЮЗІЯ

НАКАЗИ ПРО ІНКЛЮЗІЮ


ОРГАНІЗАЦІЙНІ АСПЕКТИ СТВОРЕННЯ ІНКЛЮЗИВНИХ КЛАСІВ

Алгоритм створення інклюзивного класу:

Нюанси створення інклюзивного класу:

* У законодавстві використовується слово “оцінка” на позначення проходження тестування в ІРЦ. З погляду правил української мови це неправильно, адже оцінка – це те, що з’являється після оцінювання. Тому  цьому тексті ми використовуємо слово “оцінювання”.

Є лист МОН від 16.06.2020 року №1/9-328 “Щодо методичних рекомендацій з організації психолого-педагогічного консиліуму для проведення повторної комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини”. Згідно з ним, щоби підтвердити або змінити висновок про комплексне оцінювання, має збиратися консиліум, до якого рекомендують залучити представника органу управління освітою, методиста обласного РЦПІО, фахівців ІРЦ, практичного психолога, який має міжнародний сертифікат, педпрацівників ЗЗСО, корекційних педагогів спеціальних ЗЗСО (за потреби), фахівців сфери соціального захисту (за потреби), батьків або запропонованих ними фахівців, щоби це оцінювання було комплексним і правильним.

Інклюзія в НУШ — реалії української освіти




Інклюзивне навчання — це виклик вітчизняній системі освіти. Виклик вчителям, які ніколи раніше не проводили уроки з дітьми з ООП, тож не знають, як адаптувати план уроку та як розподілити обов’язки з помічником. Виклик батькам, які не знають, чого очікувати від звичайної школи? Виклик учням, які часто виявляються заручниками шкільних приміщень із високими сходами й без пандусів і упередженого ставлення однокласників і їхніх батьків.

Але все це тимчасові труднощі, які необхідно подолати на шляху докорінних змін — не лише застарілої системи освіти, а й свідомості українського суспільства, забезпечення доступності навчання, роботи та повноцінного життя людей з особливими потребами.

Які ще покращення для дітей з ООП пропонує НУШ

Крім уже затверджених змін у навчальному процесі, які активно впроваджуються в життя, надалі плануються наступні кроки, що стосуються не лише початкової школи, а й 5-9 класів НУШ:

Спрощується також процес домашнього навчання: відтепер повну середню освіту можна отримати вдома, складаючи двічі на рік семестровий контроль.

Інклюзія: лише для дітей з ООП?

Всупереч поширеній думці, інклюзивна освіта спрямована не лише для дітей, що мають особливості розвитку чи особливі освітні потреби. Інклюзія — це покращення для кожного без винятку учня.

Наприклад: найближчі плани МОН щодо розвитку інклюзивних шкіл передбачають оснащення спеціального освітнього простору з медіатеками та ресурсними кімнатами. Такі ресурсні кімнати вже мають доведену ефективність для всіх учнів, особливо в початковій школі: не важливо, є в дитини особливі потреби чи немає. Тож дуже добре, що тепер такий особливий простір планується обладнати в кожній школі.

Це ж саме стосується адаптаційного періоду, аж два періоди якого тепер передбачено в новій українській школі: в 1-2 та 5-6 класах. Хоча першочергове призначення такого нововведення стосувалося інклюзії та врахування освітніх і психологічних потреб дітей в інклюзивних класах, але така адаптація має позитивний вплив на всіх учнів.

Ще один важливий момент: навчання вчителів надавати першу домедичну допомогу. Це теж стосується в першу чергу роботи з інклюзивними дітьми. Але скільки було трагічних випадків, коли учні без жодних особливих потреб і жодних проблем зі здоров’ям не отримували належної допомоги до приїзду лікарів! Тепер усі педагоги зобов’язані будуть пройти курси надання домедичної допомоги — а це означає, що вони будуть значно краще підготовані до можливих нещасних випадків.  

Крім того, не варто забувати про позитивний вплив інклюзивного навчання на виховання в суспільстві здорового ставлення до людей, що мають певні особливості чи потреби — адже діти змалку вчаться правильно взаємодіяти з такими ровесниками та розуміють їхні потреби, не вважаючи їх чимось дивним чи незвичайним.

Отже, переваги інклюзивної освіти беззаперечні — й не лише для учнів, що мають особливі потреби. Але на цьому етапі культура інклюзивного суспільства в Україні лише починає зароджуватися та поступово розвиватися. Ми й надалі триматимемо вас у курсі важливих нововведень і змін, що передбачає освітня реформа. А ще, звісно ж, оновлюватимемо асортимент навчальних засобів, техніки, обладнання для ЛФК, реабілітації, корекційного розвитку — щоб кожна школа мала можливість побудувати сучасний, комфортний і доступний для кожного навчальний простір!