У Судововишнянському ліцеї імені Тадея Дмитрасевича вважається, що успішне функціонування навчального процесу залежить від співпраці всіх зацікавлених сторін: учнів, батьків, вчителів та адміністрації. Вся наша шкільна політика спрямована на забезпечення безпечного та надихаючого середовища, яке сприятиме успішному навчально-виховному процесу.
Десять кроків, щоб стати кращими батьками
Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.
2. Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.
3. Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дітей. Пам’ятайте, що порушення дітьми будь-яких обмежень є для них природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Діти почуваються більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.
4. Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.
5. Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися. Коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли в Вами чинили несправедливо.
6. Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте докладати зусиль для цього. Хваліть її за хорошу поведінку.
7. Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.
8. Плануйте розпорядок дня дитини. Малі діти почуватимуться більш безпечно, якщо дотримуватимуться чіткого розпорядку дня.
9. У кожній сім’ї є свої правила. Будьте послідовними і їх дотриманні, про намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькими дітьми. Діти можуть бути введені в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого – відміняється.
10. Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише собі. Робіть те, що приносить Вам задоволення. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.(за матеріалами Фонду “Нічиї діти” (Польща), розроблених на основі NSPCC публікації “Як стати кращими батьками”, Лондон, 2002).
ВУЗЛИКИ НА ПАМ”ЯТЬ
Пам’ятка для батьків
Дорогі батьки!
Нехай ці правила, вивірені життям, допоможуть Вам у вихованні дитини, налагодженні добрих взаємин із нею, у зміцненні Вашого авторитету, взаємної поваги та любові. Це можливо, якщо у Вашій родині:
довіра – основне правило;
завжди дитині говорите правду;
намагаються бути прикладом для дитини;
поважають дитину як особистість, котра має право на власну точку зору;
радяться з дитиною;
не обманюють дитину;
навчають правильно оцінювати свої вчинки та вчинки інших людей;
не прагнуть цілковитої покори з першого слова, дають можливість переконатися дитині, у чому вона має чи не має рацію;
справи відкладають на потім, якщо дитині потрібна допомога;
використовують жарт як вихід зі скрутного становища;
надають перевагу не телевізору, а природі;
постійно читають уголос;
під час засудження дитини за вчинок згадують себе в її віці;
знають друзів своєї дитини і запрошують їх у дім;
увечері всією родиною обговорюють, як минув день.
Пам’ятка для батьків щодо виховання культури поведінки у дітей
Не демонструйте своїй дитині показної ввічливість і чуйності. Невдовзі вона почне вас наслідувати і чинити так у першу чергу стосовно до вас.
Не грубіть і не лихословте. Ваша звичка стане звичкою вашої дитини.
Не говоріть про чужих людей погано і нешанобливо. Якщо Ви покажете в цьому приклад своїй дитині, чекайте, що невдовзі вона скаже те ж саме про вас.
Будьте тактовними стосовно інших людей. Це непоганий урок добра і людяності для вашої дитини.
Не бійтеся вибачитися перед кимось у присутності своєї дитини. У цей момент ви нічого не втрачаєте, лише отримуєте її повагу.
Виявляйте шляхетність навіть тоді, коли вам дуже не хочеться її виявляти, навчайте цього свою дитину. Пам’ятайте, що поведінка – це дзеркало, у якому відбивається справжній вигляд кожного!