ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ
I. Загальні положення
1.1 Судововишнянський ліцей ім.Дмитрасевича»будує свою діяльність на принципах поваги до Індивідуальності й неповторності кожного учня. Водночас збалансованість та ефективність усіх аспектів освітнього процесу можливі лише при певних умовах, серед яких - належний рівень культури поведінки.
Правила внутрішнього розпорядку для учнів Судововишнянського ім.Дмитрасевича» (далі - Правила) визначають основні права, обов'язки та етику поведінки учнів школи.
1.2. Правила розроблено на підставі Міжнародної Конвенції з прав дитини. Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Статуту школи.
1.3. Метою даних Правил є:
формування в учнів громадянської культури та культури демократії;
створення сприятливої робочої атмосфери під час освітнього процесу;
формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками;
формування відчуття корпоративної приналежності, поваги до традицій школи;
формування усвідомленої потреби в дотриманні морально-етичних норм поведінки у соціумі.
II. Права та обов'язки учнів
2.1. Учні закладу мають право на:
безпечні умови навчання;
повагу людської гідності;
захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації;
користування інфраструктурою школи з порядку, встановленому відповідно до спеціальних законів;
доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі;
участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом;
інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
2.2. Учні закладу зобов'язані:
виконували вимоги освітньої програми, дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягати результатів навчання, передбачених стандартом освіти;
поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
неухильно дотримуватися правил безпечної поведінки;
відповідально ставитися до власного здоров'я, здоров'я оточуючих, довкілля;
виконувати вимоги педагогічних та інших працівників закладу відповідно до Статуту та даних Правил внутрішнього розпорядку;
дбайливо ставитися до громадського і особистого майна, майна інших учасників освітнього процесу.
ІІІ. Правила поведінки учнів у школі
3.1. Основні принципи етики спілкування:
учні ввічливо поводяться з оточуючими, вітаються із працівниками школи, батьками та гостями закладу;
спілкування зі старшими, однолітками має бути виваженим, привітним і доброзичливим. Учень не повинен допускати принизливих й образливих висловів, вживати ненормативну лексику тощо;
у будь-яких проблемних ситуаціях у стосунках з іншими учень має звернутися до директора, завуча, вчителя, адже їхній досвід і педагогічна майстерність допоможуть уникнути багатьох проблем.
3.2. Зовнішній вигляд
У школі відсутня форма єдиного зразка, що дозволяє учням реалізувати свою індивідуальність. Але при цьому одяг має бути охайний, підібраний з усвідомленням того, що класичні правила дрес-коду не передбачають одягати в освітні установи декольтовані, вкорочені блузки, «топіки»; дуже короткі спідниці; шорти, надто обтягуючі брюки тощо; спортивний одяг (окрім уроків фізкультури та спортивних змагань); одяг для літнього відпочинку; вбрання із забороненими чи суперечливими надписами, символікою і атрибутикою.
3.3. Щоденна організація освітнього процесу
Учні приходять до школи за 10-15 хвилин до початку занять за розкладом; верхній одяг залишають у класній кімнаті.
Учень/учениця зобов'язаний підготувати своє робоче місце до початку уроку, виклавши на парту все необхідне: підручник, зошит, щоденник, пенал тощо.
На перерві варто подбати про свої фізіологічні потреби, щоб не порушувати хід уроку і не пропустити щось важливе.
Попереджувальний перший дзвінок є сигналом рухатися до класної кімнати для організованого і вчасного початку уроку, тож з'явитися після другого дзвінка вважається запізненням.
Використання мобільних телефонів та планшетів під час уроку можливе лише з освітньою метою та з дозволу вчителя. В інших випадках мобільний телефон має бути вимкнений або знаходитись на беззвучному режимі. Вчитель має право вимагати перебування телефонів у спеціально передбаченому місці (бокс, окрема парта тощо).
IV. Безпека учасників освітнього процесу
Учням категорично заборонено без дозволу адміністрації (класного керівника) виходити за межі території школи під час освітнього процесу.
Про всі позаштатні ситуації необхідно терміново сповістити директора, завуча або педагогічних працівників.
Знаходячись у черзі в їдальні, необхідно дотримуватись правил безпеки життєдіяльності та гарного тону, графіка харчування, за можливості пропускати молодших за віком та вчителів.
Відвідування їдальні учнями школи під час уроку суворо заборонено.
V. Поводження з майном
Учням категорично заборонено приносити до школи речі, що не використовуються в освітньому процесі.
Не дозволяється приносити до школи та на її територію з будь – якою метою та використовувати будь – яким способом зброю (навіть іграшкову), вибухонебезпечні та вогненебезпечні речовини, гострі предмети, карти (гральні), алкогольні напої, сигарети, жувальні гумки, літературу, аудіо-, відео, та сd – продукцію аморального змісту.
Учні зобов'язані берегти майно закладу, зелені насадження на території, бережливо поводитися зі своїми речами та речами інших учасників освітнього процесу.
У разі знаходження загублених речей необхідно повідомити членів адміністрації або класного керівника.
Учні зобов'язані дбайливо ставитися до роботи технічного персоналу школи, зберігати чистоту й порядок у туалетних кімнатах, коридорах, виконувати санітарно-гігієнічні правила.
У разі навмисного пошкодження майна школи батьки учня зобов'язані відшкодувати матеріальні збитки в установленому порядку.
VI. Відвідування школи
Учень/учениця не може прогулювати школу без поважної причини. Якщо учень/учениця пропускає уроки за сімейними обставинами або через хворобу, то один з батьків або особа що їх замінює:
Має зателефонувати класному керівникові й повідомити, що дитини цього дня не буде, коротко описати причину відсутності.
У разі пропуску уроків через сімейні обставини написати пояснювальну записку і передати до навчального закладу. Якщо пропуски були через хворобу, обов’язково надати довідку від лікаря.
У разі передбачуваних пропусків (завчасно запланованого оздоровлення під час навчання, з інших причин, у т.ч. за сімейними обставинами) батьки повинні попередити адміністрацію закладу про відсутність дитини письмово – написати заяву на ім`я директора, де вказати причину та терміни планованої відсутності.
VII. Відповідальність за порушення Правил
У разі порушення даних Правил внутрішнього розпорядку передбачаються такі стягнення для учнів:
усне зауваження;
запис зауваження в щоденник;
запрошення учня на бесіду до адміністрації школи (самого або з батьками);
при систематичних порушеннях та нечутливості учня та його батьків до проведених педагогічних дій учень із батьками (або за погодженням із ними у їх відсутності) може бути викликаний на засідання Ради з профілактики правопорушень школи, колективне рішення якої підлягає обов'язковому виконанню;
направлення клопотання до органів ювенальної превенції про притягнення батьків до відповідальності згідно чинного законодавства.
VIII. Прикінцеві положення
5.1. Дані Правила вступають в дію з моменту їх затвердження.
5.2. Відповідальність за доведення інформації про дані Правила до учнів школи та їхніх батьків (осіб що їх заміняють) покладається на класних керівників
5.3. Якщо будь-який учасник освітнього процесу помічає порушення даних Правил, він повинен повідомити про це класного керівника та/або адміністрацію школи.
5.4. Про випадки порушення даних Правил батьки учня мають бути повідомлені класним керівником.
5.5. Правила є обов'язковими для виконання всіма учнями школи.
ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ ДИТИНИ ОХОРОНЯЮТЬСЯ КОНВЕНЦІЄЮ ООН ПРО ПРАВА ДИТИНИ,
ЧИННИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ.